Poslušan PAS je slobodan pas!

P

itanje dresure i poslušnosti je početni nivo mirnog i srećnog života sa vašim psom, ali pronašli smo sagovornika koji nam otkriva zašto je na našu listu želja važno uz trening poslušnosti dodati i agiliti sport za pse ako želimo da ostvarimo pun potencijal našeg ljubimca.

Neki od naših članova redakcije u svoj život doveli su štene, baš kao i mnogi od naših čitalaca. A s odrastanjem mladog psa osim izazova koje nosi takozvani bebeći period, dolazimo i do sazrevanja kada želimo da naš novi član porodice bude poslušan, pre svega zbog svoje sigurnosti, a zatim i zbog lakšeg i lepšeg života sa četvoronožnim prijateljem. No, ova želja nije nimalo lako ostvariva, što dobro znaju novi vlasnici pasa, pa tako dolazimo do pitanja dresure koje nas vodi u istraživanje tržišta. Baš kao kada deca treba da krenu u vrtić ili školu, tako smo i mi istraživali šta je od ponuđenih škola na tržištu dostupno i dobro za naše i vaše ljubimce. Tako doazimo do 5 Zone i Miloša Jevića koji je osnivač kinološkog društva 5 Zona i naš sagovornik. Njegov moto je Poslušan pas je slobodan pas! A pošto svako od nas želi poslušnog, slobodnog i srećnog psa u svom životu, s Milošem razgovaramo o procesu koji nas vodi do željenog cilja, što nas dovodi do prvog pitanja sa kojim započinjemo razgovor…

Jedna od lepih odlika agilitija jeste to što je moguće postizati i vrhunske rezultate s psima koji žive kao kućni ljubimici. Ovo je sport koji promoviše pozitivan i kvalitetan odnos prema ljubimcima, uz mnogo brige o njihovom fizičkom i psihičkom zdravlju

Šta nam nudi 5 Zona?

5 Zona je kinološko društvo koje se bavi radnom kinologijom. Pored agiliti sporta, koji je najviše zastupljen kod nas, takođe imamo i sekciju spasilačkih pasa i pripreme pasa za radne ispite i BH program. Radimo kurseve poslušnosti, na kojima uvodimo ljude u rad sa psima i dosta članova se odlučuje da ostane i bavi se i dalje svojim ljubimcima i posle osnovnog kursa. Ideja je da pomognemo psu da pokaže svoj pun potencijal. On može mnogo toga, a na vlasnicima je da ga u tome i podrže. Obuka za vodiča i psa je pravi način da postanete tim i uživate zajedno.

Zato se naš klub bavi obukom i socijalizacijom pasa, kao i treniranjem više kinoloških sportova, pri čemu treba posebno istaći agiliti. Organizujemo treninge za ljude svih nivoa znanja, kao i kurseve za potpune početnike.

Svaki pas koji je zdrav može trenirati agiliti! Ovim sportom se mogu baviti i mešanci, kao i rasni psi

Pomenuli ste agiliti, koji nas posebno zanima. Šta to zapravo podrazumeva?

Agiliti je kinološki sport u kojem se čovek i pas takmiče zajedno kao tim. Kao i svaki drugi sport, i agiliti je moguće trenirati i takmičiti se na različitim nivoima. Ovo može biti lep zajednički hobi za vas i vašeg psa, koji će vam omogućiti da provedete više vremena zajedno. Takođe, moguće je i da napredujete do najvišeg nivoa i postižete rezultate na velikim međunarodnim takmičenjima, a sve to uz uživanje sa svojim najdražim ljubimcem!

Agiliti je sport u kojem vodič sprovodi psa kroz poligon s preprekama, pri čemu se ocenjuju i preciznost i brzina. Ovaj sport se ubrzano razvija i trenutno je prvi kinološki sport u svetu po broju aktivnih takmičara.

Psi trče bez povoca, igračaka ili hrane kao motivacije, vodič ne sme da dodirne ni psa ni prepreke. Čovek i pas moraju da rade kao tim koji se sporazumeva isključivo govorom tela i glasom. Disciplinu su priznali Međunarodna kinološka federacije (FCI), kao i od Kinološki saveza Republike Srbije (KSRS).

Ideja je da pomognemo psu da pokaže svoj pun potencijal. On može mnogo toga, a na vlasnicima je da ga u tome i podrže. Obuka za vodiča i psa je pravi način da postanete tim i uživate zajedno

Vi ste jedni od retkih koji u svojoj ponudi ima agiliti sport sa psima. Kako ste počeli da se bavite ovom disciplinom?

Imao sam mladog nemačkog ovčara i zainteresovao sam se za rad s psima. Srećom, blizu moje kuće postoji poligon za pse. Otišao sam da se raspitam i polako krenuo na treninge. Bilo je veoma zanimljivo i vrlo brzo sam zavoleo agiliti sport. Priključio sam se treninzima i zaista uživao, jer mi je i ekipa okupljena u klubu prijala. I mogu vam reći da je to osnova svega – ako ste u dobrom društvu, sve je lakše. 

Vrlo brzo sam krenuo i da volontiram u klubu i krenuo da se takmičim sa svojim psima. Počeo sam 2007. godine, kada je agiliti tek bio u povoju i trebalo je vremena da napravimo selekciju pasa i ljudi. Dve godine kasnije uz pomoć Kinološkog saveza organizovana je i prva agility utakmica kod nas. Od tada do danas agiliti se razvio kao sport u Srbiji, imamo dosta takmičara koji su učestvovali i na evropskim i svetskim takmičenjima pa možemo reći da je kod nasagiliti definitivno zaživeo . 

Da li je agiliti težak sport? 

Ako hoćete da to radite na vrhunskom nivou, kao i kod svakog sporta treba dosta treniranja i znanja. Ali svi su nekada bili početnici i većina pasa može uspešno da se bavi agilitijem. 

Svaki pas koji je zdrav, može trenirati. Agilitijem se mogu baviti i mešanci, baš kao i rasni psi. A vodiči mogu biti stariod sedam do 77 godina. Planiramo da aktiviramo i agiliti za decu, ali zasad su su naši članovi uglavnom ljudi srednjih godina. 

Ko sve može da trenira agiliti?

Agiliti je sport kojim mogu da se bave svi psi, bez obzira na rasu, ukoliko su zdravi i nemaju fizičkih poteškoća koje bi mogle da im ugroze zdravlje usled skakanja i trčanja.

Rad sa psom koji će se baviti sportom najbolje je početi što pre, još dok je štene malo, ali moguće je početi trening i sa starijim ljubimcima. Samo skakanje i prelazak preko većine prepreka ne sme da se radi sa štencima i mladim psima koji nisu završili razvoj, što ne znači da nema puno toga što mogu da nauče u ovom periodu i koriste kasnije.

Jedna od lepih odlika agilitija jeste to što je moguće postizati i vrhunske rezultate s psima koji žive kao kućni ljubimici. Ovo je sport koji promoviše pozitivan i kvalitetan odnos prema psima, uz mnogo brige o njihovom fizičkom i psihičkom zdravlju. 

Koje rase se najbolje snalaze u agilitiju? 

To su definitivno border koliji. Oni su ubedljivo na prvom mestu. Pored njih odlični su i seltiji, pudle, malinoe, papiloni, a mešanci takođe znaju da budu odlični. 

Kakva je trenutno situacija s takmičenjima s obzirom na celu situaciju oko virusa? 

Agiliti sport se trenira uglavnom napolju, tako da nemamo većih problema sa zabranama. Naravno da postujemo sve mere zaštite koje preoručuje Vlada Rebublike Srbije. 

Organizujemo takmičenje 20. i 21. novembra pa je i to prilika da ljudi vide kako to sve izgleda. Lokacija je ciglana na Karaburmi. A početak takmicenja u 10 sati oba dana. 

Kada primate nove polaznike?

Tokom cele godine organizujemo kurseve, uvek smo raspoloženi za nove ljude i pse. 

Najlakše je da ljudi pogledaju naš sajt www.5zona.com. Tu stoje sve informacije u vezi s kursevima i treninzima, a svakom pozivu koji donosi dodatna pitanja posebno se radujemo. 

TOP
Broj 4
Broj 2
Broj 1